Мешканці Сокільників не хочуть висотних будинків

Мешканці Сокільників не хочуть висотних будинків (відео)

Активісти об’єднались у громадську організацію «Зручна громада», щоб зупинити будівництво багатоповерхівок на території своєї Сокільницької ОТГ. Почали з вулиці Успенської.

Нещодавно мешканці Сокільників несподівано дізналися від керівництва ОТГ, що громадські слухання з приводу сумнівної багатоповерхової забудови у районі вулиці Успенської вже відбулися напередодні Різдва – навіть протокол про них є.

Ми це почули вперше. Нас ніхто не інформував, – розповіла жителька Сокільників Леся Титла на пресконференції у Львівському пресклубі, яку організувала громадська організація «Зручна громада». – Нас це збурило. А потім ми чуємо, що, виявляється, вже відбулись громадські слухання, де не було нас як мешканців… Ми також збирали три рази збори. І всі були проти забудови.

Ми запрошували голову селищної ради. Він не прийшов. Був лише заступник голови, який сказав, що вони лише інформували мешканців в пустомитівській газеті, яку ніхто не бачив і не виписує. Громадські слухання відбулись 5 січня. Для нас, галичан, це який період? Це – карантин, Різдвяні свята. Може, голова сільської ради не знав, не думав, що ми проти? Якщо він хоче почути нашу думку, то зустрівся би з нами. У пості в мережі Фейсбук він написав, що рішення було недостатньо обґрунтованим і недостатньо обговорили в громаді. І все. І цей пост був написаний вже після того, коли мешканці стали висловлювати своє обурення.

“Потаємна вечеря” замість громадського обговорення

На тій “потаємній, не святій вечері” напередодні Різдва, як стало відомо сокільничанам згодом, були присутні секретар ОТГ Володимир Святий, Володимир Шалай – керівник справами та донедавна юрист Сокільницької сільради; Лідія Лемеха – начальник відділу капітального будівництва; Костянин Кузик – начальник земельних відносин та кадастру, і два депутати – Руслан Гожельник і Микола Максимович.

Голова ГО “Зручна громада” Уляна Солонюк дала юридичну оцінку цій ситуації і запевнила, що громада боротиметься за відновлення законності. Вона розповіла, що у серпні минулого року в облдержадміністрації було засідання погоджувальної ради при департаменті архітектури та містобудування ЛОДА, на якій планувалось погодити зміни до генерального плану села Сокільники.

У нас є багато небайдужих мешканців, ми були присутні на цьому засіданні. І виявилось: зміни, які сільська рада планувала погодити до генплану – вони кричущі! Ми апелювали до того, що неприпустимо зменшувати кількість шкіл, дошкільних навчальних закладів, зважаючи на те, як у нас агресивно забудовуються села. Приблизно вже 10 тисяч мешканців проживає у Сокільниках. Планується додати ще двох тисяч нових мешканців. А де інфраструктура? Де інженері мережі? Ми апелювали про це. На тому засідання спеціалісти чітко дали вказівки, як треба діяти. Але на той час ми ще не знали, що планують забудувати багатоповерхівками вулицю Успенську, – повідомила Уляна Солонюк.

ЛОДА та Львівська обласна рада наголосили Сокільницькій раді, що слід обґрунтувати доцільність розташування багатоповерхової житлової забудови в житловому кварталі К-9 – в межах вулиць Успенської, Міхнюка, Об’їзна, Стефаника – із дотримання вимог розділу “Багатоповерхова забудова” відповідно до ДБН планування та забудови території. Це важливо тому, що навколо – садибні забудови.

Ми розуміємо, що будуються котеджі, що будуть планувати будинки (в нас немає з цим жодних проблем), але ж даруйте, це не багатоповерхівки! – наголосила Уляна Солонюк. – Тому як тільки мешканці дізнались правду, це викликало супротив. Адже у нас є генплан і зонування території, де чітко зазначено, що це – резервні землі індивідуальної присадибної території. І власне зазначено, що у цьому квадраті є 6 га, а це 72 ділянки учасників АТО.

Прикриваючись учасниками АТО

Ще в 2016 році, коли розроблявся цей квартал для учасників АТО, розробили детальний план території, де чітко зазначено, що нашим захисникам під приватну власність належить присадибна індивідуальна забудова. Але в лютому, Сокільницька сільська рада своєю монобільшістю проголосувала за зміни цільового призначення, знаючи, що це – грубе порушення. Адже у детальному плані території можуть бути зміни відповідно до 19 статті Закону України “Про державне регулювання містобудівної діяльності” лише у тому випадку, якщо вони відповідають генплану та зонуванню території. Тоді з 22 депутатів, 19 проголосували «за», двоє були відсутні і лише Орест Вавух – утримався.

Насамперед тут є брутальне порушення законодавства України, – впевнена Уляна Солонюк. – Що вже казати про моральний аспект цієї справи… Голова та секретар є власниками земельних ділянок у цьому кварталі. Вони – учасники АТО.

І що це – як не схема? Подумайте: 2 гектари землі, 13 під’їздів, 200 квартир… Інженерних мереж немає. Доїзд по дорозі до Пустомитів і без цього проблематичний. Це проблема для мешканців. А ще буде додаткове навантаження на існуючі інфраструктурні мережі. Але нам розповідають, що змінюючи призначення, сільська рада хотіла «оживити квартал для учасників АТО» і «робить велике добро». Ми вважаємо це цинізмом. Сокільницька громада – заможна і спроможна. Як мінімум з поваги до захисників нашої батьківщини, за п’ять років, сільська рада могла би зробити інфраструктурні мережі…

Загалом, каже Уляна Солонюк, справу подають так, нібито у 2019 році фізична особа звернулась до сільської ради про внесення змін цільового призначення земель. Але чого саме мали стосуватись зміни – незрозуміло, адже це не зазначено у заяві. У 2020 році забудовник купив цю земельну ділянку у фізичної особи. На підставах доручення, керуючись рішенням 2019 року, місцеві чиновники хочуть призначити громадські слухання. Та чи хочуть їх насправді? Вочевидь, що ні.

Малесеньким шрифтом подається оголошення у газеті “Голос народу”, яку ніхто не читає, ще й із запізненням друкується, – пояснює громадська активістка. – При цьому не зазначається, що слухання будуть стосуватися зміни цільового призначення на багатоповерхівки. Тому навіть якщо хтось прочитав це оголошення, то й не зрозумів, про що мова: можливо, людина будує будинок, розробляє документи… Також на цих громадських зборах, у висновках, зазначено, що «зміни у детальний план території рекомендуються до затвердження». Але у протоколі не вказано, що громадські обговорення стосуються зміни цільового призначення території.

Отже, забудовник, купивши у ділянку у приватної особи, попросив змінити детальний план території. І це погодила земельна комісія, до складу якої входили Марко Роман, Мар’ян Соляр, Любомир Криса, Руслан Вожельник. А ще є зелене світло від будівельної комісії, а це поіменно: Максимович Микола, Полусток Юрій, Гук Андрій, Бурий Володимир, Крок Юрій. Остання особа є депутатом цього виборчого округу, якому не пасує ставити підпис під висновками комісії, не провівши зборів громади.

– Як мінімум, депутат зобов’язаний інформувати своїх виборців, що плануються такі зміни, – вважає Уляна Солонюк. – Це юридичний аспект.

Колективні звернення з Сокільників як анонс судового позову

Люди кажуть, що не будуть миритися з таким беззаконням, тому надіслали колективні звернення до різних державних і правоохоронних установ та відповідальних осіб з вимогою захистити права жителів Сокільницької ОТГ і не дозволити це незаконне будівництво.

– Ми надіслали колективні звернення до ДБР, прокуратури, СБУ, до народного депутата Галини Васильченко, до міжфракційного об’єднання «Львівщина», до Максима Козицького (голови ЛОДА – DL), до департаменту архітектури ЛОДА. Також звернулись до пані Гримак (голови ЛОР – DL), Львівської обласної ради. Мешканці чітко заявляють, що ми готуємо позов, що це суперечить законним інтересам громади, і далі працюватимемо, щоб таких ситуацій на території Сокільницької ОТГ більше не повторювалось. Адже це схема легітимізації багатоповерхової забудови в даному кварталі. Як тільки з’являються перші дві забудови, можна будувати далі багатоповерхові будинки.

Активістки для боротьби за власні права створили нещодавно громадську організацію “Зручна громада”.

Бачимо, що Сокільницька сільрада в особі голови та депутатів приймає рішення всупереч інтересам громади. Влада у Сокільниках не змінилась. Ми маємо каденцію тих самих людей, які відразу після виборів ухвалюють такі ось рішення. Тому мусимо відстоювати наші інтереси самі, – каже Уляна Солонюк.

Жителька Сокільників Наталія Смушак погоджується з тим, що це – єдиний правильний шлях у ситуації, що склалася.

Я несподівано дізналася, що поруч з моїм будинок – забудови, хоча ми із сусідами проти. Яким буде навантаження на дороги, інфраструктуру? Всі шоковані рішенням сільської ради, і ми будемо боротися зі спробами забудови нашого села до кінця, – каже Наталія Смушак.

Активістка і учасниця бойових дій Оксана Санагурська вважає, що справ, які потребують громадського контролю, як у Сокільниках, так і в інших населених пунктах, дуже багато. Зокрема, це і забудова на Панській горі, і сумнівна історія з гаражним кооперативом “Сокільники Ветеран-АТО”, і незрозуміла ситуація на «рогатці» – дорозі від вулиці Кульпарківської у Львові до Сокільників, яку також хочуть забудувати багатоповерхівками, і суперечки довкола території мототраси… І це далеко не повний перелік питань, якими будуть займатися в громадській організації.

Що говорити про звичайних мешканців села, які не мають такої правої обізнаності, якщо навіть юристам важко витребувати потрібну інформацію, – зауважила Оксана Санагурська. – Хочу сказати, що створена ГО “Зручна громада” очікує підписання меморандумів з іншими громадськими організаціями, які також займаються антикорупційною діяльністю. У них більше досвіду, вони готові нас підтримати. Ця ГО є додатковим інструментом для отримання публічної інформації, як це має бути згідно з чинним законодавством. Приємно, що громада є активною, обізнаною. Бо тільки так можна відстояти свої права та інтереси.

А робити це в ГО «Зручна громада» збираються законними методами, зокрема – в судах.

От зараз ми підготували позов до суду. Хоча раніше ми звернулись до голови до сільради, щоб скасували рішення. Вони кажуть, що не можуть цього зробити. Насправді – не хочуть. Тому ми беремо на себе відповідальність бути представниками інтересів мешканців громади, – заявила Уляна Солонюк.

У своєму коментарі, голова Сокільницької ОТГ Тарас Сулимко сказав, що якщо більшість мешканців проти цієї багатоповерхової забудови, то сільрада вестиме переговори із забудовником, щодо можливості будівництва там не багатоквартирних будинків, а котеджів. 

джерело: Щоденний Львів