махінації у Сокільниках

Земельні махінації в Сокільниках! У кварталі для учасників АТО дозволили будувати багатоповерхівки

У передмісті Львова селі Сокільники, мешканці якого тішаться відсутністю галасу та пилу великого міста, можуть з’явитися дві багатоповерхівки на 200 квартир у мікрорайоні, в якому Генпланом передбачено виключно садибну забудову.

За правилами будівництва в селах, вони не повинні перевищувати чотири поверхи, однак роботи проводить підприємство із сфери бізнес-інтересів корпорації “Карпатбуд”, яка, своєю чергою, відома звичкою переглядати умови висотності в сторону збільшення під час забудови ділянок у Львові.

Скажімо, по вулиці Червоній 17 у Франківському районі Львова, були видані умови на будівництво 4-поверхового будинку, але торік керівникові “Карпатбуду” Юрієві Карвацькому вже було погоджено нові містобудівні умови на спорудження житлового будинку із підземним паркінгом. І це на ділянці, що входить до історичного ареалу і належить до зони Ж-2 – малоповерхової квартирної забудови до 4 поверхів. Тож незважаючи на це, тут зведуть 6-поверховий житловий будинок із трьома (!) підземними поверхами.

Інший приклад, 7 лютого 2020 р. виконавчий комітет Львівської міської ради затвердив містобудівні умови на будівництво триповерхового житлового будинку з паркінгом і закладами громадського обслуговування по вулиці Круглій 9. І як встановили у міськраді, висота будівлі не повинна перевищувати 12 та 10,2 метрів. Але зараз на сайті Карпатбуду за цією адресою продається «5-ти поверховий будинок з 1 під’їздом та підземним паркінгом», висота приміщень при цьому становить 2,7м, що разом суттєво перевищує 12м. І це знову ж таки в зоні Ж-2.

Дивно, але сільська рада с. Сокільники, яка завзято опиралася приєднанню до Львівської ОТГ, саме під приводом загрози тотальної забудови села, нещодавно несподівано погодила будівельній фірмі “Перспектива Девелопмент” зміни до детального плану в урочищі Кадім, для будівництва багатоповерхівок на земельній ділянці площею 2 гектари.

Власником цього підприємства в державному реєстрі зазначено Олега Габуду, який очевидно, представляє інтереси власника корпорації “Карпатбуд”: принаймі, як свідчать дані держреєстру Габуда, працює директором ТОВ “Карпатбуд Постачання” — фірми, яка належить Кравацькому.

Скандальна земельна ділянка, на якій у лютому 2021 року сільська влада своїм рішенням фактично дозволила багатоповерхову забудову, раніше була розташована поза межами населеного пункту і перебувала у розпорядженні Пустомитівської райдержадміністрації. Ще у 2013 році обласне управління Держземагентства затвердило проєкт землеустрою на ці 2 гектари землі – ділянку передали у приватну власність підприємниці із Червонограда Лесі Горбатюк для ведення сільського господарства.

Наказ управління Держземагентсва про затвердження документації на передачу скандальної земельної ділянки першій власниці Лесі Горбатюк, 2013 рік
Наказ управління Держземагентсва про затвердження документації на передачу скандальної земельної ділянки першій власниці Лесі Горбатюк, 2013 рік

Як відомо із державного реєстру фізичних осіб-підприємців, бізнес Лесі Горбатюк полягав в “обслуговуванні напоями” — саме такий основний та єдиний вид діяльності вказано в реєстраційних документах. Але ставши землевласницею, Горбатюк одразу закрила цей бізнес.

Після цього було декілька перепродажів цієї ділянки, поки останній власник не продав її будівельній компанії. Останнім її приватним власником зареєстровано львів’янина Мирона Аугуста, бізнесова діяльність якого тісно пов’язана із землевпорядкуванням. Із 2012 року Аугуст є власником фірми “Західземлепроект”, яка займається геодезією та консультаціями у цій сфері.

Заява власника ділянки Мирона Аугуста в Сокільницьку сільську раду про дозвіл на на внесення змін у детальний план, 2019 рік
Заява власника ділянки Мирона Аугуста в Сокільницьку сільську раду про дозвіл на на внесення змін у детальний план, 2019 рік

На той час земельна ділянка вже входила у склад населеного пункту, а з 2016 року її цільове сільськогосподарське призначення було змінено — «для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)». Поруч, у кварталі К-9, роздали ділянки для 72 учасників АТО/ООС (тут дозволили будівництво індивідуального житла )

У липні 2019 року року М.Аугуст звернувся до Сокільницької сільради із проханням надати йому дозвіл на внесення змін у детальний план, замовчуючи, щоправда, у самій заяві, що йдеться про багатоповерхову забудову.

Однак, відповідно до Генплану села, цей квартал у районі вулиці Успенської позначено як «резервні території САДИБНОЇ забудови». Тобто тут можна будувати виключно приватні будинки або котеджі.

Через наміри сільської влади дати дозвіл на будівництво багатоповерхівок у серпні 2020 року виник скандал в облдержадміністрації, де відбувалося засідання погоджувальної ради при департаменті архітектури та містобудування ЛОДА, на якому планували погоджувати зміни до генерального плану села Сокільники.

Як розповів мешканець Сокільник Іван Бідник, на це засідання прийшли небайдужі селяни і заявили, що неприпустимо так агресивно забудовувати село, де вже проживає 10 тисяч людей, зменшуючи при цьому кількість шкіл, дитячих дошкільних закладів, та не будуючи нових дитячих майданчиків.

Окрім того, вони звернули увагу на відсутність необхідної інфраструктури та інженерних мереж для будівництва багатоквартирних будинків у селі. Мешканці села тоді ще навіть не знали про наміри Сокільницької сільської ради, ще у 2019 році перевести цю земельну ділянку під багатоквартирну забудову.

У ЛОДА тоді серед інших рекомендацій, вказали Сокільницькій сільраді на необхідність обґрунтувати доцільність розташування багатоповерхової житлової забудови в житловому кварталі К-9, в межах вулиць Успенської, Міхнюка, Об’їзна, Стефаника – із дотриманням вимог розділу “Багатоповерхова забудова” відповідно до ДБН планування та забудови території, оскільки навколо – садибні забудови.

А вже у вересні 2020 року розробник змін до генплану “Містопроєкт” надіслав Сокільницькій сільській раді та ЛОДА лист, в якому зазначив, що погоджується із зауваженнями містобудівної ради.

Але це не зупинило наміру сільської влади розпочати будівництво багатоповерхівок в Сокільниках. Справа активізувалася у 2020 році, коли новим власником земельної ділянки стала згадана будівельна фірма “Перспектива Девелопмент”, яка наприкінці того ж року надіслала до Сокільницької сільської ради ще одну заяву – з тим самим проханням змінити детальний план території.

Заява фірми-забудовника “Перспектива Девелопмент” в Сокільницьку сільську раду про дозвіл на на внесення змін у детальний план, 2020 рік
Заява фірми-забудовника “Перспектива Девелопмент” в Сокільницьку сільську раду про дозвіл на на внесення змін у детальний план, 2020 рік

Цю заяву погодила земельна комісія, до складу якої входили Марко Роман, Мар’ян Соляр, Любомир Криса, Руслан Вожельник. Зелене світло будівництву дала також будівельна комісія: Микола Максимович, Юрій Полусток, Андрій Гук, Володимир Бурий та Юрій Крок.

Для того, щоб легалізувати свої наміри дозволити будівництво багатоповерхівок, сільська влада оголосила громадські слухання, обравши для цього дуже “цікаву” дату — 5 січня 2021 року, саме напередодні Святвечора. В оголошенні, яке було опубліковано в газеті “Голос народу”, яка виходить у Пустомитах і майже не потрапляє до села, не деталізували, що мова йтиме про спорудження в урочищі Кадім багатоповерхівок.

В оголошенні не було зазначено, що слухання будуть стосуватися зміни цільового призначення на багатоповерхівки. Тому, навіть якщо хтось прочитав це оголошення, то не зрозумів про що мова: можливо, людина будує будинок, розробляє документи”, – зауважила в розмові голова тутешньої громадської організації “Зручна громада” Уляна Солонюк.

Місцеві мешканці тепер стверджують, що обговорення цієї пропозиції насправді не було, все відбулося формально, а серед присутніх були переважно співробітники сільради, та навіть працівники фірми-забудовника.

Вже на початку лютого 2021 року питання зміни в детальному плані території винесли на розгляд Сокільницької сільської ради, хоча, відповідно до 19 статті Закону України “Про Державне регулювання містобудівної діяльності”, це було можливо лише у тому випадку, якщо відповідають Генплану та зонуванню території. Але більшість депутатів, ймовірно, й не знали, що порушують закон.

Містобудівні умови на спорудження багатоповерхівок в Сокільниках
Містобудівні умови на спорудження багатоповерхівок в Сокільниках

Як свідчить відеозапис голосування, під час оголошення проєкту, жодним словом не було згадано про те, що на цій ділянці планується зведення багатоповерхових будинків. Тож майже всі 19 депутатів тоді проголосували «За» (на сесії один народний обранець утримався від голосування, а двоє просто були відсутні). Коли ж стали відомі подробиці змін у детальному плані цієї ділянки, то двоє депутатів відкликали свої голоси.

Рішення Сокільницької сільради про дозвіл на внесення змін у детальний план, лютий 2021 року
Рішення Сокільницької сільради про дозвіл на внесення змін у детальний план, лютий 2021 року

Небайдужі мешканці с. Сокільники зауважують, що будівництво багатоповерхівок спричинить незручності усім селянам, адже важка будівельна техніка, проїжджаючи сільськими вулицями, буде руйнувати дорожнє покриття, а також створюватиме загрозу для дітей, які за браком місця для розваг, частенько вибігають на вулицю.

Своє невдоволення майбутньому сусідству з багатоповерхівками відразу висловили як ті, хто вже обжився у своїх садибах і яким доведеться ділитися своїми комунікаціями не з кількома новими сусідами, а із сотнями, так і власники сусідніх земельних ділянок, вартість яких, очевидно, зменшиться (відомо, що земля, яка використовується виключно під індивідуальне будівництво, значно вище цінується на ринку, адже передбачає спорудження елітного житла).

Витяг з кадастрової карти, де чітко видно, що пропоновані багатоквартирні будинки (виділено червоним) знаходяться між ділянками приватної садибної забудови. – Квітень 2021
Витяг з кадастрової карти, де чітко видно, що пропоновані багатоквартирні будинки (виділено червоним) знаходяться між ділянками приватної садибної забудови. – Квітень 2021

Враховуючи, що сусідні ділянки були роздані під будівництво ветеранам АТО/ООС, виходить, що в такий спосіб їх цинічно обкрадають, зменшуючи ринкову вартість їхньої нерухомості. Деякі з ветеранів вже заявили, що нічого про заплановану забудову поруч зі своїми ділянками не знають і з ними це питання ніхто не обговорював. Таке ставлення до колишніх бійців АТО виглядає дивним, адже і сільський голова і секретар ради – ветерани бойових дій на Донбасі і мали би виявити більшу солідарність до своїх побратимів.

Тим часом будівельна компанія вже розробила проєкт забудови багатоповерхових будинків, загалом на 13 під’їздів, та на 200 квартир. Цю ідею будівництва просувають за допомогою поширення так званого “меморандуму” – презентації проєктної пропозиції забудови, в якій фірма-забудовник обіцяє виконати все те, що й без того зобов’язана зробити (провести комунікації і дотримуватися нормативів ДБН), а також посприяти в будівництві школи. Обслуговувати мешканців новобудов обіцяє “Карпатбусервіс”.

Обурені таким впертим просуванням багатоповерхової забудови в селі мешканці Сокільників надіслали колективні звернення щодо згаданих рішень місцевої влади до правоохоронних органів та обласної влади.  А саме, – листи надійшли в ДБР, прокуратуру, СБУ, до народного депутата Галини Васильченко, міжфракційного об’єднання «Львівщина», голови ЛОДА Максима Козицького, департаменту архітектури ЛОДА та голови облради пані Гримак.

Mешканці села також позиваються до суду, адже це рішення сільської ради не тільки суперечить законним інтересам громади, але й було прийнято з очевидними порушеннями. Активісти побоюються, що з будівництвом двох багатоповерхівок у селі, можуть легітимізувати багатоповерхову забудову в цілому кварталі. Мовляв, як тільки з’являться перші дві забудови, вони й надалі почнуть будувати багатоповерхові будинки.

У коментарях журналістам голова Сокільницької ОТГ Тарас Сулимко нещодавно запевнив, що у випадку, коли більшість мешканців села висловиться проти цієї багатоповерхової забудови, то сільрада вестиме переговори з забудовником, щодо можливості будівництва там не багатоквартирних будинків та котеджів.

Поки невідомо, чи будуть проводити з цього приводу загальносільський референдум, чи справу вирішення конфліктної ситуації передадуть до суду.

джерело: Діло